Reprezentant Filip Habr si odskočil na písek

Nahrávač Jihostroje České Budějovice Filip Habr si odskočil během reprezentační přestávky na beachové kurty a vedl si skvěle, úspěšně odehrál turnaje s Janem Hadravou a Milanem Monikem. 

Pro vás není beachvolejbal  žádnou neznámou, hrával jste na písku ještě před příchodem do Jihostroje, že? 
V Ústí nás k němu přivedl pan Přikryl, který nás v juniorském věku vozil na české turnaje. Potom si nás vyhlédli Milan Džavoronok 
s Václavem Fikarem do juniorské reprezentace a ti nás naučili skutečný beach.

Hrával jste s Moníkem?
Přesně tak. Od osmnácti let jsme jsme s Milanem Moníkem objížděli všechny mládežnické evropské i světové šampionáty. 

Jak se vám hledá beachový partner? Domlouvali jste až se v létě při akcích šestkové reprezentace ČR?
Ano, v nároďáku jsme se sešli tři, kteří jsme to hrávali, tak jsme si řekli, že až budeme mít volno, zkusíme si zahrát.

S kým tedy hrajete?
Protože jsme byli tři, domluvil jsem se na dva turnaje s Honzou Hadravou, třetí turnaj si zahrál Honza s Donovanem Džavoronokem a já jsem oslovil právě Milana Moníka..

Jak máte rozdělené role, kdo je blokař, kdo polař?
S Honzou jsme se vždycky na začátku turnaje střídali, abychom se zbytečně neunavovali, ale pozdější zápasy běhal na blok on a já zůstával v poli. S Milanem jsem celý turnaj běhal na blok já.

Jak se vám beachvolejbalových na turnajích dařilo?
Za dobu, co hraju se dařilo rozhodně nejvíc. Na stupně vítězů už jsem se párkrát podíval, ale ještě nikdy jsem nevyhrál.


Teď ano?
Letos se to povedlo hned dvakrát ze tří turnajů. 
S Honzou jsme nejprve vyhráli Staropramencool Cup v Uherském Hradišti. Porážku z finále nám vrátili Kufa s Bízou o týden později ve Slavkově. V opravách jsme potom narazili na brazilskou dvojici a prohráli 13:15 v tiebreaku. Poslali nás tak domů oba finalisté turnaje.

A s Milanem Moníkem?
Hráli jsme Staropramencool Cup v Praze. Smůla na los se nás držela i tam a hned první zápas jsme museli s „Hadrákem a Džávou“ nastoupit proti sobě. Zápas jsme vyhráli dva nula, ale tušil jsem, že se ještě potkáme. Nakonec se nám splnilo přání, že si proti sobě zahrajeme „šestkové“ finále. Skončilo stejně. 

Taky musíte společně potrénovat, nebo jdete do turnaje bez přípravy?
S Hadrákem jsme si museli dát alespoň trénink.


Proč právě s ním?
Protože  jsme spolu ještě nehráli. Taky jsme si po návratu z Koreje potřebovali zvyknout, že už na nohou nemáme sálovky. Stejně ale první zápasy vždycky vypadají, jako by to člověk nikdy nehrál. S Milanem jsme měli poslední trénink před šesti lety. Hnd od prvního balonu všechno fungovalo jako dřív.

Jaké turnaje vás čekají?
Žádné už neplánujeme, chtěli jsme si dobře zahrát a připomenout beachařům, že jsme tady taky. Nerad se ve svém volnu válím a beach beru jako aktivní odpočinek. Navíc mi strašně prospěl po zranění kotníku. Teď si týden odpočineme a odklidíme se zase do haly. Prvního srpna začíná příprava na kvalifikaci na Evropu.

Máte další ambice? Může se třeba stát, že se v beachi pokusíte o účast na olympijských hrách, které se v roce 2020 budou konat v Tokiu?
To mě skoro pobavilo.Takže ne? Beachaovou kariéru nenastartujete?
Už dávno jsem se rozhodl pro šestkový volejbal. Pro mě je beach jen zábava a forma aktivního odpočinku.


Co tomu říkají trenéři šestek, že hrajete beach?
Hraju ho jen ve svém volnu, tak snad to ničemu nevadí. S trenérem reprezentace jsme to samozřejmě konzultovali a neměl s tím žádný problém.

zdroj: Českobudějovický deník
autor: Kamil Jáša
foto: FB profil Filipa Habra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *