Francouzský reprezentační tým nepřestává bavit fanoušky volejbalu a udivovat volejbalové experty. Francouzská volejbalová liga navíc představuje prestižní destinaci a není divu, že již nyní francouzské kluby hlásí mnoho zajímavých posil pro příští ročník. Foto: volejbalcb.cz

Ačkoliv francouzské kluby čekají na trofej z Ligy mistrů již dlouhých 15 let, stále patří francouzská liga mezi ty nejlepší v Evropě. V minulosti se v dresech francouzských celků proslavila i celá řada Čechů – pouze namátkou: Milan Hadrava, Milan Fortuník, Martin Demar, Ondřej Boula, Lubomír Staněk, Petr Pešl, Jiří Popelka, Ivo Dubš, Martin Hroch, Jakub Novotný, Přemysl Kubala, Luděk Černoušek, Marek Novotný, Kamil Baránek, Ondřej Hudeček, Aleš Holubec, David Konečný, Filip Rejlek a v Paříži Jiří Novák.

V současnosti ve Francii působí jako trenér Martin Démar (Grand Nancy VB) a Martin Hroch (Quimper Volley 29), hrají například smečaři Bartoš, Galabov a Baránek. Po odchodu z Českých Budějovic si nově okusí volejbalovou Francii i mladý univerzál Marek Šotola.

Jeho novým domovem bude zázemí slavného klubu Stade Poitevin Poitiers, které v roce 2003/04 útočně táhl univerzál Jakub Novotný a blokař Přemysl Kubala. V ten čas vyhrál Petr Pešl s Jiřím Popelkou a ruským trenérem Aleknem Francouzský pohár v barvách slavného Tours, Jiří Novák byl mistr a Ivo Dubš s Márou Novotným oblékali dres věhlasného Cannes. Tenkrát to byla unikátní sezóna, kdy ve Francii hrálo nejvyšší soutěž „15 českých volejbalistů!“ a volejbalová reprezentace byla složena pouze z hráčů hrajících v zahraničí. Tento počet se už nikdy poté neopakoval a zastoupení českých hráčů ve Francii začalo klesat.

Volejbalový klub v překrásném historickém městě Poitiers se ve Francii dlouhodobě řadí mezi nejlepší celky a má zálusk na medailové příčky. Ne jinak tomu bude v následující sezóně s diagonálním útočníkem z Českých Budějovic.
“ Je to pro mě obrovská výzva a už se moc těším na novou sezónu. Trenérem bude Donatan Brice a ambice klubu jsou nastavené jako v předešlých sezónách – dostat se do Final Four v poháru a z play-off postoupit mezi závěrečnou čtyřku i v lize. Trénovat začneme v polovině srpna, kdy bych se měl k týmu připojit i já. Už se moc těším, říká k přestupu do Francie volejbalista Marek Šotola.

Díky stabilnímu finančnímu zázemí přitahuje liga dlouhodobě hvězdy z celého světa a nejinak tomu bude i v sezóně příští.

Nepochybně dojde ještě k celé řadě přestupů a je těžké odhadovat, který tým bude sahat po metách nejvyšších, ale Francie opět dokázala, že umí přitáhnout zajímavé hráče a zaslouží si pozornost i v následující sezóně (a to nejen kvůli českým zástupcům).