Menu

Hlincovka v Itálii

Shodou náhod a na doporučení jednoho pracovníka z Českého volejbalového svazu by náš oddíl pozván na turnaj do země volejbalu zaslíbené, do Itálie, do města Pordenone. Jen v oblasti Pardenone na 38 km2 je více oddílů zabývajících se výchovou volejbalové mládeže, než v celém  Jihočeském kraji. Ze zahraničních oddílů se této cti dostalo také družstvům z Ljublaně a Vídně. Celkem se ve třech kategoriích U13, U14, a U16 zúčastnilo 54 družstev.

hlincovka italie.2017

Již od slavnostního zahájení, které se konalo na náměstí města za účasti vystoupení mladých umělců a představení družstev, byla turnaji věnována velká pozornost. Italové volejbal milují a také mu rozumí. Závěrečný finálový zápas turnaje sledovalo z tribun sportovní haly přes dva tisíce diváků. Zápas i závěrečné vyhodnocení, za účasti čelních představitelů města Pordenone a volejbalového svazu bylo přenášeno místní televizí a na internetu.

Naše dvě družstva v kategoriích U13 a U14, ve velice silné konkurenci, neuspěla tak, jak jsme si představovali. A to i přes to, že předváděla bojovný a líbivý volejbal. Ten se však hraje na body.

Především v kategorii U 14 byla hra v poli oceňována diváky častým potleskem. V konečném účtování družstvo U 13 obsadilo předposlední 17 příčku a družstvo U 14 bylo osmé. Na tento výsledek mělo vliv, že jsme cele věkově nevyužili kategorii a hráli jsme s mladšími hráčkami, především v kategorii U 13.

V Itálii jsme prožili krásné tři dny plné sportu a dalších společných zážitků. Poznali přátelskou atmosféru velkého turnaje, poznali nové kamarády.

My trenéři jsme diskutovali o hře soupeřů především v kategorii U 16. Shodli jsme se na tom, že nejvíce družstva dosahovala bodů z podání a razantním tvrdým smečem po nahrávce z normálu. Jednička, trojka, čtyřka, pětka, a handa byly hrány sporadicky. Nezaznamenali jsme jednonožku ze zóny II. Rozhodující pro vývoj setů byl dokonale zvládnutý a nekompromisní útok ze zóny IV. Z volejbalu této kategorie se vytratil větší počet výměn. Po podání, jako prvním útoku, rozhodoval zvládnutý příjem a zpětný útok.

Do republiky jsme se vrátili plni dojmů. V italských divácích naše výprava zanechala hlubší vzpomínku, nejen proto že byla na slavnostním ukončení oceněna, jako jediná, mimo soutěž, plaketou za předvedený výkon, sympatické vystupování hráček a účast na tomto turnaji.

autor: Jan Havelka